Zrod kapely Lucie

Dvomi zakladateľmi skupiny Lucie sú gitarista Robert Kodym a basgitarista Petr (Břetislav) Chovanec (P.B.CH.). Robert a Petr sa spoznali počas účinkovania v kapele Prášek, no časom  si založili vlastnú kapelu. V roku 1985 ich duo doplnil bubeník Tomáš Waschinger a začali vznikať nové skladby, okrem iného aj jeden z najväčších hitov – skladba Lucie.

Lucie-faces
DPP_0018
DPP_0013
DPP_0012
DPP_0011
DPP_0008
DPP_0007
DPP_0015
DPP_0005

Časom sa rady kapely rozšírili o klávesáka Petra Franca a speváka Michala Penka. V tejto zostave však kapela Lucie dlho nefungovala a postupným odchodom Kodyma, P.B.CH a Michala Penka sa prvá éra fungovania Lucie skončila.

Druhá epocha v živote Lucie

Do roka sa podarilo skupinu Lucie opäť naštartovať. Do kapely prišiel David Koller, Michal Dvořák ktorý vystriedal pôvodného klávesáka Petra Franca a kvôli odchodu na povinnú vojenskú službu kapelu opustil aj Tomáš Waschinger.

Vznikla tak najznámejšia zostava skupiny Lucie tvorená gitaristami Kodymom a P.B.CH., klávesákom Michalom Dvořákom a spievajúcim bubeníkom Davidom Kollerom. Práve v tejto zostave máte možnosť vidieť Lucie naživo na jedinom tohtoročnom koncerte na Slovensku 3.6.2017 v trnavskej City Aréne.

Po 2 rokoch koncertovania v stálej zostave, teda v roku 1990 kapele vyšla prvá doska s názvom Lucie, ktorá získala ocenenie Zlatá doska za veľmi úspešný predaj. Popularita Lucie rástla raketovou rýchlosťou, kapela aktívne koncertovala a postupne vydala ďalšiu dosku s názvom In The Sky. Skupina Lucie žala jeden úspech za druhým a stala sa najobľúbenejšou hudobnou skupinov v Česku, čo potvrdilo aj víťazstvo v českých Grammy. Kapela absolvovala veľké turné s názvom Lucie Live! a opäť sa dočasne rozpadla.

Do tretice všetko dobré

V roku 1993 nastal opätovný zrod kapely Lucie, avšak bez P.B.CH., ktorý sa v tom čase venoval sólovej kariére. Na basgitare ho v tom čase nahradil Marek Minárik.

Práve v tejto zostave Lucie nahrala nový a najrockovejší album s názvom Černý kočky mokrý žáby, ktorý je označovaný ako najlepší album 90. rokov. V roku 1994 sa Lucie stala absolútnym víťazom súťaže Grammy, kde získala 5 ocenení. Nasledovala ročná prestávka a až na konci roku 1996 kapela vydala album Pohyby. Lucie zahájila obrovské turné a pripravila sa na oslavy 10. výročia fungovania kapely. V rokoch 1996 a 1997 sa kapela umiestnila na treťom mieste v ankete Český Slávik.

Lucie vydala ďalší štúdiový album, ktorý nesie názov Větší než malé množství lásky a do kapely sa vrátil P.B.CH.

Popularita kapely Lucie neustále rástla a umiestnili sa na striebornej pozícii v súťaži Český Slávik. Nový album vyvolal pomerne výrazné ohlasy, najmä piesne Panic a Medvídek. Tv Nova dokonca zakázala vysielanie videoklipu k pesničke Medvídek údajne kvôli propagácii distribúcie a užívania drog. V tom istom roku kapela vydala výberový album Vše nejlepší 88-99 a po prvý krát sa v ankete Český Slávik umiestnila na prvom mieste.

V roku 2000 skupina Lucie vydala v poradí šiesty album Slunečnice a absolvovala veľké turné. Po turné Lucie obhájila zlatú priečku v Českom Slávikovi z roku 1999. V roku 2002 kapele vyšiel ďalší album s názvom Dobrá kočzka, která nemlsá. Po albume Slunečnice, na ktorom Lucie mierne hudobne experimentovala to bol návrat k rockovejšej hudbe, čo bolo hudobnými kritikmi vnímané pozitívne.

Minulý rok kapela odpálila veľké česko-slovenské turné a veľkolepo tak oslávila 30 rokov na scéne. Tohtoročný jediný open-air koncert však bude ešte väčší než bol narodeninový v Bratislave a kapelu si môžete v pôvodnej zostave – Kodym, P.B.CH., Michal Dvořák a David Koller vychutnať už 3.6.2017 v trnavskej City Aréne.

 

Pozvánka na koncert Lucie

David Koller vás pozýva na jediný slovenský koncert LUCIE v tomto roku <3

Posted by PREDPREDAJ.SK on 28. február 2017

Aktuálna zostava kapely Lucie

Robert Kodym sa narodil 20 Februára v Prahe. Je rockový sevák, skladateľ, textár a gitarista. Patrí medzi zakladateľov rockových kapiel Lucie a Wanastowi Vjecy. Na konte má niekoľko veľkých hitov, ktoré vyprodukoval počas pôsobenia v oboch kapelách.  Medzi najobľúbenejšie hity, ktoré Robert zložil a naspieval pre Wanastowi Vjecy patria skladby „Tak mi to teda nandey“, “Sbírka zvadlejch růží“, „Slečna Anna je za vodou“ či „Andělé“. Zo skladieb patriacich do repertoáru Lucie patria medzi najznámejšie „Dotknu se ohně“, „Lucie“, „Laura“ alebo „Panic“.

David Koller sa narodil 27. Septembra 1960 v Prahe. Venuje sa spevu, skladaniu hudby a hre na bicích nástrojoch. Patrí k významným muzikantom strednej generácie českého bigbítu. Autor mnohých dnes už klasických hitov sa najviac preslávil ako líder rockovej skupiny Lucie, kde pôsobil v rokoch 1987 až 2005. Účinkoval aj v ďalších rockových formáciách (Kollerband, Pusa, Žentour, Jasná Páka, Blue Effect) a bol tiež hudobným producentom viacerých kapiel. (Koistinen, Alice, Plexis, Oskar Petr, Walk Choc Ice, Lucie Bílá).

P.B.CH., vlastným menom Petr Břetislav Chovanec sa narodil 4. októbra 1964 v Prahe. Pôsobil vo viacerých hudobných telesách a v roku 1994 dokonca vydal sólovú dosku. V súčasnosti pôsobí ako basgitarista kapely Lucie.

Michal Dvořák sa narodil  23. Novembra 1965 v Prahe. Pracuje ako producent, skladateľ, textár, autor filmovej a scénickej hudby a klávesák, no hlavne je jedným zo zakladajúcich členov kapely Lucie. Spolupracoval s Peterom Gabrielom, Hansom Zimmerom, či Wyclefom Jeanom.